2020 Yılında “Esnaf Kefalet Kredisi” Nasıl Alınır?

Kredi Danışmanı 17 Oca 2020 BANKALAR  0

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? Esnaf Kefalet Kredisi başvuru şartları nedir? Bu kredi hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. Esnaf olan vatandaşlarımızın en çok tercih ettikleri kredi türü esnaf kefalet kredileridir. Sizde eğer esnaf kefalet kredisi almak istiyorsanız bazı şartlara uygun bir esnaf olmanız gerekiyor. Bu şartları yerine getiren kişiler bankalardan kredi alabilirler. Esnaf kefalet kredisini Halkbank üzerinden verilmektedir. Özellikle büyük ölçekli ve küçük ölçekli iş yerlerinin bu kredilere başvuru yaptığını görmekteyiz. Sizde bu krediyi almak istiyorsanız Halkbank şubelerine giderek direk başvuru yapabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi 2020

Esnaf kefalet kredisi almak istiyorsanız iki türlü kredilere başvuru yapmanız gerekiyor. 1.tür kredilerde işletmenizin giderleri için 200.000 TL’ye kadar kredi alabilirsiniz. Yeni bir iş yeri açacaksanız ve bu iş yeri açılışı ile birlikte taşıt alımı yapacaksanız da 500.000 TL’ye kadar kredi başvurusu yapabiliyorsunuz. Bu kredi başvurunuzu yapmadan önce esnaf kefalet kredisi alıp alamayacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Halkbank esnaf kefalet kredisi veren bankaların başında gelmektedir. Halkbank bu krediyi 60 ay vadeli olarak sizlere verecektir. Bu kredilerde ödeme kolaylığı da sağlanmaktadır. İsterseniz 3 aydan aya isterseniz de 6 aydan aya bu kredileri ödeyebilirsiniz. Başvurunuz sonrasında kredinizin değerlendirecekler ve 100.000 TL ile 500.000 TL arasında kredi başvurunuzu onaylayacaklardır.

Krediyi Kimler Alabilir?

Esnaf kefalet kredisi almak için şartlara uygun müşteri olmanız gerekiyor. Bu kredi için Esnaf ve Sanatkarlar üyesi olmanız gerekiyor. Bu krediye A.Ş ve LTD olan kişiler başvuru yapamazlar. Eğer bu şekilde bir işletmeniz varsa esnaf kredisi veren bankalar ile kolay bir şekilde başvurunuzu yapabilirsiniz. Bankaların sağlamış olduğu kredilerde faiz oranları bankalara göre değişecektir.

Esnaf Kefalet Kredisi Alabilmek İçin Şartlar Nedir?

Esnaf kefalet kredisi almak için belirli şartlar vardır. Bu şartları maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Esnaf ve Sanatkarlar siciline kayıt olmanız gerekmektedir.
 2. Üye olduğunuz Kooperatifin ikametgah sınırları içinde iş yerinizin olması gerekiyor.
 3. Tek bir esnaf kefalet kooperatifine üye olmanız gerekiyor. Birden fazla üyeliğiniz varsa iptal ettirin.
 4. Kredi almak isteyenlerin kredi notu önemlidir. Kredi notu ve kredi sicilinde sıkıntı olmayan ve şahıs firması olan kişiler bu krediye başvuru yapabilirler.
 5. Kredi başvurusu için ipotek, teminat ve kefil gereklidir.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 1. Kredi başvurusunu 18 yaşından büyük şahıs şirketi olan vatandaşlar yapabilir.
 2. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir. Suriyeli ve diğer ülke vatandaşları bu kredilerden yararlanamazlar.
 3. Esnaf ve Kefalet Kooperatiflerine üye, kayıt olmanız gerekiyor. Üye olduğunu kooperatife giderek yazılı bir şekilde başvuru formunu imzalamanız gerekiyor.
 4. Bu süreçte krediniz incelenecek ve onay gelmesi durumunda Halkbank ile iletişime geçeceksiniz.
 5. Kredinin tamamlanması için evrakları bankaya vermeniz gerekiyor.
 6. Halkbank sizin kredi notunuza ve kredi sicilinize bakacaktır. Eğer sıkıntı yoksa kredi onayı verilecektir.
 7. İncelemeler sonucunda bankada onay verirse kredi sözleşmesi imzalatılır ve belirtilen tarihte kredinizi kullanabilirsiniz.

Başvuru Evrakları Nedir?

Esnaf kefalet kredileri başvurusu yapacağınız zaman en önemlisi eksizsiz evraktır. Eğer evraklarınız tam olarak verilirse işleminiz daha hızlı olacaktır. Bunun için kredi başvurunuz onaylandıktan sonra bankaya giderek götüreceğiniz evraklar şunlardır.

 • 2 Adet Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • 2 Adet Vergi Levhası Fotopisi
 • 2 Adet Ticaret Odasına Kayıt Olduğunuzu Gösteren Belgenin fotokopisi
 • İkametgah Belgeniz
 • Vergi Dairesi Mükellefiyet Belgesi
 • Son yıl içindeki ciroyu gösteren belgeler
 • Sigorta prim ödemelerinizi gösteren belgeler

Bu evraklar haricinde banka sizden ek evraklarda isteyecektir. Bankanın istediği evrakları hızlı bir şekilde hazırlarsanız esnaf kefalet kredisi almanız için bir sıkıntı olmayacaktır. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bize iletebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama 2020

Esnaf kefalet kredisi yıllık olarak hesaplanmaktadır. 12 ay vadeye kadar kredi kullanmak isterseniz %4 oranında bir faiz uygulanacaktır. 60 ay vadeye kadar kredi kullanabilirsiniz. Eğer 13 ile 60 ay arası kredi kullanacaksanız da yıllık %5 oranında bir faiz hesaplaması yapılacaktır.

Şahıs şirketler için 150.000 TL’ye kadar kredi verilmektedir. Eğer istenilen diğer şartlarda sağlanırsa 500.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz. Şimdi sizlere alacağınız kredi miktarına göre aylık ödeyeceğiniz rakamlar hakkında bilgiler verelim.

Kredi TutarıVadeAylık Taksit
10.000 TL12 Ay Vade852 TL
20.000 TL12 Ay Vade1.704 TL
30.000 TL24 Ay Vade1.318 TL
40.000 TL24 Ay Vade1.758 TL
50.000 TL36 Ay Vade1.502 TL
50.000 TL60 Ay Vade947 TL
100.000 TL60 Ay Vade1.894 TL

Yukarıda sizlere esnaf kefalet kredisi hakkında bilgiler verdik. Sizde bu bilgiler ile kolay bir şekilde esnaf kefalet kredisi kullanabilirsiniz. Eğer bankalardan dolayı icralık olursanız bu kredileri alamazsınız. Bu krediyi alabilmeniz için hem banka hem de kooperatif şartlarına uygun olmanız gerekiyor. Eğer şartlara uygunsanız kredi almama gibi bir sıkıntınız yoktur.

Arsa Kredisi 2020 (Hangi Bankalardan Alınır)
Vakıfbank Emekli Kredisi Kampanyası 2020
Emekliye Yüksek “Promosyon” Veren Bankalar 2020
Garanti BBVA İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir