SON DAKİKAYARDIM PARASI

Sed Parası Yattı Mı? Nasıl Alınır? Sorgulama 2020

Sed Parası Yattı mı? Ödeme Tarihi Sorgulama nasıl olur? SED paraları kimlere verilir? Sorgulama nasıl yapılır? Şimdi sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz. Devlet tarafından yardıma muhtaç olanlara birçok yardım verilmektedir. Bu yardımlardan birisi de Sosyal Ekonomik Destek yardımı olan SED yardımı olmuştur. Bu yardımı almak için bazı şartlara uygun olmanız gerekiyor.

Sizlere bu yazımızda sed yardımı alanlar için ayın kaçında bu yardımı alabilirler ve nasıl sorgulama yapabilirler bu konu hakkında bilgiler vereceğiz. 2020 yılında verilecek olan bu yardımı ilk kez alacaklar içinde nasıl başvuru yapabilirler bunun bilgisini vereceğiz. İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, Denizli, Bursa, Manisa, Kocaeli, Tekirdağ, Trabzon, Diyarbakır, Adana, Hatay, Mersin gibi illerimiz içinde ödeme tarihleri bilgilerini vereceğiz.

SED Yardımı Kimlere Verilir?

SED yardımı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bir destektir. Desteğin temeli ihtiyaç sahiplerine verilen yardımlardır. Eğer ailenizin maddi durumu kötüyse okuyan öğrenciler için devlet tarafından SED yardımı verilmektedir.

Bu yardımın verilmesinde ihtiyaç sahiplerinin hayat standartlarını arttırma gibi bir durumda mevcuttur. Diğer kamu kuruluşları ile koordinasyon sağlamak amaçlı muhtaç olan genç ve çocuklara verilen bir yardım olmaktadır. Sizde eğer başvuru şartlarına uygunsanız bu SED yardımından alabilirsiniz.

SED Yardımı Kaç Yaşına Kadar Verilir?

Bu yardımı alabilmeniz için 18 yaşından küçük olmanız gerekiyor. Ama eğer 18 yaşından sonra da bu yardımı almak istiyorsanız bazı şartlar vardır. 18 yaşından sonra sed yardımı alabilmek için istenilen şartlar şu şekildedir.

 • Eğer 18 yaşından sonra kesilen yardım yüzünden çocuk okumaya devam edemiyorsa 20 yaşına kadar bu yardımı alabilirler.
 • Sed yardımı alan kişi eğer meslek kursunu da gidiyorsa 18 yaşından sonra 1 sene daha bu yardımı alabilir.
 • Bakım tedbir kararı uzatılmışsa ve kişi yüksek öğretim okuyorsa bu sed yardımı 25 yaşına kadar verilmektedir.
 • Bakım tedbir kararı uzatılsa bile öğrenimine devam etmeyenler ise 2 sene daha sed yardımı alabilirler.
 • Yüksek öğretim devam eden kişiler ise okul hayatı bitesiye kadar bu yardımı alabilirler.

Sed Başvurusu Nereye Yapılır?

Eğer bu yardımı almak istiyorsanız Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl müdürlüklerine giderek şahsen başvuru yapılmaktadır. Başvuru esnasında sizden birkaç evrak istenilecektir. Bu evraklardan bazıları şunlardır.

 • Sed Başvurusu Dilekçesi
 • Kimlik Belgesi, Nüfus Cüzdanı
 • Kurs ve İŞ_KUR Evrakları
 • Sağlık Raporu
 • Öğrenci Belgesi
 • Diğer evraklar

Başvuru yapıldıktan sonra müdürlükteki yetkili kişiler ile görüşme yapılacaktır. Bu görüşmede SED yardımı alıp almayacağınız konuşulacak ve eğer olumlu geçerse size bir dosya açılacaktır. Dosya açıldıktan sonra gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığınız araştırılacaktır. Oturduğunuz eve ve çevresinde sizin ihtiyaç sahibi olup olmadığınız araştırıldığından sonra destek verilmek için onaylanacaktır.

Sed Yardımı Sorgulama 2020

Sed yardımları onaylandığında her ayın 13 ile 15 arası belirttiğiniz banka hesap numarasına yatacaktır. SED yardımı hangi ayda onaylandıysa o aydan itibaren yardım almaya başlarsınız. Eğer sed yardımı alıp almadığınızı sorgulamak istiyorsanız sizin için en uygun yer e-devlet sistemidir. www.turkiye.gov.tr adresine girerek e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama yazarak aratma yapabilirsiniz. Eğer Kayıt Bulunamadı yazarsa sed yardımınızın onaylanmadığını görebilirsiniz. Destek almaya hak kazananlar için ise ekranda ne kadar ödeme alacağı gözükecektir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine giderek e-devlet şifresini kimlik ve 2 TL karşılığında oluşturabilirsiniz. En kolay yöntem bu yöntemdir. Ayrıca paranızın yatacağı banka şubesi üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz.

Sed yardımı alan kişiler 350 TL ile 850 TL arasında bir yardım parası alacaklardır. Bu alacağınız yardım çocuğunuzun hangi okula gittiğine göre değişmektedir. İlkokul, Ortaokul, Lise ve Yüksek öğretime giden her çocuk ayrı yardım parası alacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba benim cuma gununden itibaren edevlette see yardimdan para yattigini gozukuyor ama hesapta yok bunun sebebi nedirki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı