BANKALARBLOGGENEL KONULAR

Ölen Kişinin Bankadaki Hesaplarından Para Çekilir mi?

Ölen Kişinin Bankadaki Hesaplarından Para Çekilir mi? Vefat eden kişilerin emekli maaşını alabilir misiniz? Ölen kişinin banka hesapları kapatılıyor mu? Şimdi sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Vefat eden kişi eğer 1.dereceden yakınınız ise banka hesaplarından bu kişinin parasını çekebilirsiniz. Bunun için bazı kanun ve şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Anne veya babanızın vefat etmesi durumunda eğer ölen kişi emekli ise öldükten sonra emekli maaşını çekemezsiniz. Ölüm ilamını bankaya bildirmeniz gerekiyor. Eğer öldükten sonra maaşın çekildiği anlaşılırsa ceza yiyebilirsiniz.

Ölen kişinin resmi olarak ölüm kağıtları alındıktan sonra sistemde gözükecek ve tüm bankalardaki hesap ile kredi kartlarına blokeler koyulacaktır. Bu hesaplarda kimse işlem yapamaz ve kimse para gönderemez. Bu blokenin koyulmasının sebebi ise tamamen güvenlik ile alakalıdır. Bankada parası olduğunu düşündüğünüz kişi öldüyse ve 1.dereceden yakınınızsa bazı aşamaları yaparak hesaplarındaki parayı çekebilirsiniz.

Ölen Kişinin Bankadaki Parasını Çekme

Vefat eden kişi sizin 1.dereceden yakınınız ise veya siz bu kişinin mirasçısı iseniz bankadaki hesaplarını kontrol etmek için ölüm belgesi ile notere veya sulh mahkemesine giderek veraset ilamı çıkartmanız gerekiyor. Bu veraset ilamını sadece mirasçılar çıkartabilmektedir. Oldukça basit olan bu işlemler için sizlere noteri önermekteyiz. Noterde yapılan işlemlerde biraz fazla noter parası ödeyebilirsiniz ama aynı gün işleminizi yapabilirsiniz. Sulh mahkemelerinde bu işlem günlerce uzayabilmektedir. Eğer veraset ilamını alırsanız banka şubelerine giderek hesaplarındaki paraları mirasçılara eşit bir şekilde bölüştürme yetkisine sahip olacaksınız.

Banka Hesapları Nasıl Öğrenilir?

Eğer ölen kişinin bankalarda parası olup olmadığını bilmiyorsanız sorgulama yapmanız gerekiyor. Veraset ilamını çıkardıktan sonra bankalar birliği veya merkez bankası ile iletişime geçerek tüm banka hesaplarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca tüm banka kredi kartlarını, mevduat hesabı olup olmadığını, kredilerini, KMH hesaplarını ve hesaplarında ne kadar para olduğunu öğrenebileceksiniz. Tüm bankaların hepsini dolaşmak yerine bu işlemi yaparak kolay bir şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bankalardaki parasını bulduğunuz zaman bu paraları almak için ise vergi ödemesi yapmanız gerekiyor. Veraset intikal vergisi adı altındaki vergiyi ödedikten sonra banka size tüm hesaptaki paraları verecektir. Burada da banka sizden mirasçıların hesap numaralarını isteyecektir. Tüm mirasçılara eşit miktarda para gönderimi yapılacaktır. Veraset intikal vergisi vergi dairesinden ödenmektedir. Bu vergiyi ödedikten sonra ödeme makbuzunu muhakkak alınız.

Bankalar Para Ödemesi Yaparken Kesinti Yapar mı?

Bankalar kişilerin hesaplarından kesinti yapmazlar. Sadece bu parayı almanız için vergi dairesi üzerinden intikal vergisi almanız gerekiyor. Bu para haricinde bazı bankalar hesap işletim ücreti veya kart aidatı adı altında kesintiler yapabilirler. Bu her bankaya göre değişmektedir. Ölen kişinin parasını almak istediğiniz zaman sadece vergi dairesine bu paranın vergisini yatıracaksınız. Başka her hangi bir kesinti olmayacaktır.

Yukarıda sizlere ölen kişinin banka hesaplarındaki paraların ne olduğu hakkında bilgiler verdik. Bu konu haricinde Vefat Eden Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur adlı yazımızı da okuyarak bu konu hakkında da bilgi alabilirsiniz. Sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bize sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı