BLOGGENEL KONULAR

SGK Üzerinden Randevu Nasıl Alınır?

SGK Üzerinden Randevu Nasıl Alınır? SGK Randevu almak için nereyi aramak lazım? SGK randevu sistemine kayıt nasıl olunur? Sizlere bu yazımızda SGK Üzerinden Randevu Nasıl Alınır? bunun bilgisini vereceğiz. Yazımızı okuyarak önemli olan püf noktalarını öğrenebilir ve hemen SGK randevusu oluşturabilirsiniz.

SGK randevu alınması için web ya da telefon yolu kullanılabilir. Randevu alma işlemi için kullanılan telefon numarası 182’dir. İnternet üzerinden hastane yahut doktor randevusu almak için kullanılan sistem ise MHRS sistemidir. MHRS, Merkezi doktor randevu Sistemi kısaltmasıdır. İnternet üzerinden buluşma için sorgulama yapılırken ilgilenilen özel hastane ile SGK arasında anlaşma olup olmadığı bilgisi de edinilebilir. Bu bilgi sorgulaması için herhangi ilave bir basamak işleme ya da şifreye gerek kalmamıştır. Bilgiler otomatikman ekranda görüntülenir.

E-Devlet Üzerinden MHRS İle Randevu Alma

E-devlet şifresi bulunan bütün vatandaşlar www.mhrs.gov.tr  internet adresi üzerinden randevu alabilirler.

MHRS Randevu Alma Ücreti

MHRS Randevu alınması için ALO 182 hattı arandığı takdirde, bu arama sabit hatlar tarifesi üzerinden ücretlendirilir. İnternet üzerinden MHRS sistemi ile randevu alınması sırasında herhangi bir ücret ödenmez.

MHRS Randevu Alma İçin Üye Olunması

MHRS sistemine üye olmak için kullanılabilecek internet adresleri şunlardır:

Bu iki adresten birine giriş yapılarak ’’Randevu Al ‘’ bölümüne giriş yapılır. Daha sonra bu bölümde bulunan ‘’Yeni Üye’’ yazısına tıklanır. Bu bölümde kullanıcı kendisi için bir şifre belirler ve ekranda istenen kimlik bilgileri girişini yaparak, üyelik işlemini gerçekleştirir.

SGK Randevu Alma Kanalları

Hastane randevusu için kullanılabilecek kanallar şunlardır:

 • Telefon ile ALO 182 hattının aranması,
 • MHRS Mobil üzerinden randevu alınması,(MHRS mobil uygulaması öncelikle mobil cihaza indirilir ve üyelik kaydı bir önceki bölümde anlatıldığı gibi gerçekleştirilir. Daha sonra randevu almak isteyen vatandaş TC Kimlik numarası ve kendi oluşturmuş olduğu şifre ile giriş yaparak randevu alma işlemini tamamlar.
 • www.hastaneranevu.gov.tr ya da https://mhrs.gov.tr adresleri üzerinden üye girişi ile randevu alınabilir.

SGK Hastane Sorgulama ve Özel Hastane Sağlık Merkezi Arama

SGK hastane sorgulama için ‘’Özel Sağlık Merkezi Arama’’ yazısı seçildikten sonra sitede bulunan yönlendirmeler doğrultusunda komutlar takip edilir. Bu amaçla izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Öncelikle TC. Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi ana sayfasına giriş yapılır.
 • Daha sonra hastanenin bulunması tercih edilen il seçilir.
 • Bu aşamadan sonra ekranda belirtilen hastanelerden birisi seçilir.
 • Bir sonraki basamakta tedavi olunması gereken branş seçilir.
 • En son aşamada da doktor seçimi yapılarak işlem tamamlanır.

SGK Anlaşmalı Diş Hastaneleri Sorgulama

SGK hastane sorgulaması sırasında özel anlaşmalı diş tedavisi yapan hastaneler hakkında da sorgulama yapılarak bilgi alınabilir. Tercih edilen hastanenin özelliğine ve yapılan tedavinin türüne göre  devlet diş tedavisi için gereken ücretin tamamını ya da bir bölümünü    karşılayabilir. Bu amaçla izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Öncelikle gss.sgk.gov.tr adresi üzerinden siteye giriş yapılır.
 • Daha sonra ‘’Sağlık Hizmet Sunucuları’’ uygulamasına tıklanır.
 • ‘’Sağlık Hizmet Uygulayıcıları’’ menüsünden ‘’Hastane Arama’’ yazısı üzerine tıklanır.
 • ‘’Hastane Arama’’ sayfası açıldığında seçim yapmak için karşılaşılacak seçenekler şunlardır:
  • Hastanenin bulunduğu şehir,
  • Hastanenin türü (özel ya da devlet hastanesi olması),
  • Hastane özel ise, SGK ile anlaşmalı olduğu branşlar ve konular,
  • Hastanenin adıdır.

Sağlık Bakanlığı Hastane Seçimi ve SGK Randevu Alma

SGK’ya kayıtlı vatandaşlar Sağlık Bakanlığı hastanelerinden ücretsiz olarak sağlık hizmeti alabilirler. SGK hastane sorgulama sistemi sayesinde vatandaşlar hangi hastanede muayene olmak istiyorlarsa, o devlet hastanesini ve sağlık hizmeti almak istedikleri doktoru seçebilirler.

Bu amaçla Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan hat 182’dir. Bu numarayı arayan vatandaş istediği hastaneyi seçer ve randevu alır. Hastaneye gittiğinde de hiç sıra beklemeden muayene işlemini tamamlayabilir. Randevu almak için 182 ya da internet sitesi kullanılacak ise randevu almak isteyen vatandaşın TC kimlik numarası bilgisine ihtiyaç vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı